UWAGA! MUCHOMOR ZIELONAWY (SROMOTNIKOWY) TRUJE!

Muchomor sromotnikowy – coroczny sprawca wielu zatruć – w tym również takich kończących się śmiercią znowu zaczął atakować!
Rośnie w tej chwili bardzo powszechnie w naszych lasach i parkach. Znajdziemy go w borach, lasach mieszanych, dąbrowach i buczynach. W związku z tragicznym zatruciem czteroletniej dziewczynki apelujemy, by przy pierwszych bólach brzucha po zjedzeniu grzybów zgłaszać się do lekarza. Muchomor sromotnikowy bywa mylony z wieloma grzybami – w szczególności z pieczarką i gąską zielonką. Objawy zatrucia następują zazwyczaj dopiero kilka godzin po spożyciu – wtedy gdy toksyny już przeniknęły z układu pokarmowego do krwioobiegu i zaczęły niszczyć wątrobę. Każda chwila jest ważna! Aby uratować wątrobę trzeba natychmiast pojąć specjalistyczne leczenie.

Średnica kapelusza bywa u tego muchomora zmienna: od 4 do 15 cm średnicy. Trzon jest zazwyczaj wysmukły. W ściółce tkwi bazalne rozszerzenie zwane bulwą i pochwa – workowaty twór pokrywający bulwę. Te charakterystyczne dla muchomorów cechy zazwyczaj są niewidoczne. Inną cechą charakterystyczną jest pierścień na trzonie. W przypadku muchomora sromotnikowego często odrywa się i opada. Czasem pomóc w identyfikacji może zygzakowaty wzorek pojawiający się na starszych podeschniętych egzemplarzach. Kolor kapelusza często waha się od niemal białego, przez żółty do zielonego.

PROSIMY O ROZWAGĘ I UWAGĘ PRZY GRZYBOBRANIU. ZBIERAJMY TYLKO GRZYBY, KTÓRYCH IDENTYFIKACJI JESTEŚMY PEWNI.

Polecamy także następujący materiał: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/jak-odroznic-grzyby-jadalne-od-smiertelnego-muchomora,271275.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.