Zbliża się Jubileusz 50-lecia Acta Mycologica, półrocznika anglojęzycznego, wydawanego przez Polskie Towarzystwo Botaniczne. Jest to czasopismo ogólnodostępne (open-access), publikujące oryginalne prace twórcze i przeglądowe ze wszystkich dziedzin mykologii i lichenologii, a także recenzje książek i artykuły poświęcone pamięci wybitnych mykologów .
W ostatniej ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Acta Mycologica uzyskały 7 punktów, tzn. 2 pkt. więcej niż dotychczas oraz przybrały nową formę wydawniczą na Platformie Czasopism PTB (https://pbsociety.org.pl/journals/index.php/am/index) wspólnie z Acta Societatis Botanicorum Poloniae i Acta Agrobotanica. Redakcja czyni wszelkie starania, aby Acta Mycologica znalazły się na tzw. liście filadelfijskiej i otrzymały stosowny wskaźnik oddziaływania (Impact Factor). W tym celu potrzebna jest mobilizacja całego naszego środowiska mykologicznego.
Rozpoczęła się nowa kadencja redakcyjna, w czasie, której nastąpi zmiana w składzie osobowym oraz przeniesienie siedziby Redakcji z Katedry Algologii i Mykologii UŁ do Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. Tegoroczny 49 tom Acta Mycologica będzie redagowany w następujący sposób:
- zeszyt pierwszy w Łodzi, prof. dr hab. Maria Ławrynowicz – redaktor naczelny, dr Dominika Ślusarczyk – sekretarz,
- zeszyt drugi ( i kolejne tomy) w Kórniku, prof. dr hab. Maria Rudawska – redaktor naczelny, dr hab. Tomasz Leski – sekretarz.
Zeszyt 49 (1) jest już zamknięty, w czerwcu (2014) ukaże się w formie elektronicznej na Platformie Czasopism PTB oraz w wersji papierowej. Obecnie ogłaszamy nabór prac do zeszytu 49 (2), który ukaże się w grudniu (2014).
Nowa Redakcja stoi przed poważnym wyzwaniem związanym z przejściem Acta Mycologica na platformę cyfrową i pragnie zmobilizować środowisko mykologów krajowych i zagranicznych do przesyłania prac, których wysoki poziom merytoryczny przyczyni się do zwiększenia punktacji czasopisma. To od nas wszystkich zależy czy ten cel zostanie w najbliższym czasie osiągnięty.
Liczymy na to, że nasz apel spotka się ze zrozumieniem wszystkich osób skupionych wokół szeroko rozumianych zagadnień mykologicznych, a jego efektem będą liczne prace nadesłane na adres Redakcji. Ze swej strony zapewniamy sprawną obsługę redakcyjną, szybki proces recenzowania oraz opublikowanie zaakceptowanych prac on-line jeszcze przed ukazaniem się wersji drukowanej.
Naszą ambicją jest, aby Acta Mycologica stały się godną wizytówką polskich i zagranicznych mykologów.
Z mykologicznym pozdrowieniem,
Redakcja Acta Mycologica