Sprawozdanie z jesiennej sesji terenowej Brytyjskiego Towarzystwa Mykologicznego

Tegoroczna jesienna sesja terenowa Brytyjskiego Towarzystwa Mykologicznego odbywająca się w dniach 28 października – 4 listopada przyciągnęła rekordową liczbę osób. Przez tydzień około 60 osób codziennie wychodziło w teren o 9 rano i po powrocie do późnej nocy identyfikowało znalezione owocniki. Zjazd odbył się w miejscowości Coleford, w hrabstwie Gloucestershire, a wyprawy w teren zostały zaplanowane w 15 lokalizacjach w obrębie Forest of Dean, włączając w to rezerwaty, lasy prywatne i lasy z zakazem wstępu – po uzyskaniu specjalnych zezwoleń. Celem jesiennego zjazdu było zrejestrowanie gatunków w the Fungal Records Database of Britain and Ireland (FRDBI) oraz znalezienie gatunków brakujących fungarium Royal Botanic Gardens, Kew.

Pieczę merytoryczną nad tym spotkaniem sprawował sir Geoffrey Kibby, badacz Kew, do niedawna redaktor naczelny Field Mycology, autor atlasów i kluczy oraz rysownik. Każdego wieczoru o 21.00 następowało „show & tell”, podczas którego G. Kibby prezentował najbardziej interesujące owocniki znalezione przez uczestników. Wszystkie zidentyfikowane owocniki trafiły do rejestru FRDBI, a niektóre zostały zabrane na badania genetyczne do Kew.

Wśród znalezionych gatunków dominowały grzyby blaszkowe (zasłonaki Cortinarius, grzybówki Mycena, dzwonkówki Entoloma, strzępiaki Inocybe, wilgotnice Hygrocybe), ale „trzecie” królestwo reprezentowało kilkadziesiąt rodzin grzybów podstawkowych i workowych. Niemałym zaskoczeniem okazała się znaleziona przez Andrew Simpsona gwiazdoszczetka Asterostroma medium z rodziny powłocznicowatych. Ten niepozorny owocnik stanowił nie lada zjawisko pod mikroskopem – jej asterohyfidy wyglądały jak lśniące gwiazdy.

Kolejnym gatunkiem, który wywołał poruszenie wśród uczestników, był Coprinopsis semitalis. Zarodniki przedstawione przez Dereka Schafera – znalazcę owocnika, a także autora kluczy do gatunków z rodzajów czernidłak Coprinus, Coprinellus, Coprinopsis i Parasola – wyglądały, jak sam znalazca je określił, jak „otulone płaszczykiem”.

Udało się również znaleźć owocniki żyłkowca różowawego Rhodotus palmatus, ok. 20 gatunków wilgotnic, a także gatunki z rodzaju goździeńczyk Clavulina, goździeniowiec Clavulinospis, goździeniec Clavaria, ziemiozorek Geoglossum, małozorek Microglossum i dziesiątki innych.

Wśród najbardziej interesujących grzybów, które udało mi się znaleźć, należy wymienić goździeńca Clavaria atroumbrina, gatunek rzadki, nienotowany dotychczas w FRDBI w tym hrabstwie. Znalezisko cieszyło się dużym zainteresowaniem naukowców i zostało wysłane na badania genetyczne do Kew.

W ramach wymiany naukowej, Clare Blencowe, koordynatorka projektu Darwin Tree of Life w Kew, wyraziła prośbę o zapisanie jej na jesienną sesję terenową PTMYK.

Relacja i zdjęcia autorstwa Darii Wieliczko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sekcja: Różnorodność i ochrona grzybów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.